Qozze: Ibörjan körde jag med Naturdiet, kommer inte håg exakt hur länge men har kört både ren och kombinerad kur. Det gav mig en kickstart. Sen gick jag ju med I viktklubben.se i slutet av januari och där får man ju svara på en massa frågor och så räknar de ut hur många kcal man ska äta/dag för att gå ner i vikt. Denna kcal-nivå är utan att motionera. Jag har inte använt mig av deras menyförslag men sett till att jag legat inom kcal-gränsen varje dag. På hemsidan finns en mat och motionsdagbok som man ska fylla ivarje dag, dels vad du äter och hur mycket du motionerat. Detta har hjälpt mig massor, att hålla koll på hur mkt jag egentligen äter. Ofta så äter man mer än man tror, små saker... Har ofta gjort så att jag skrivit in redan på morgonen vad jag ska äta under dagen för då blir det mer som ett åtagande att jag "måste" äta det, alltså mindre risk för fusk. :)
Sen har jag en unnardag i veckan, oftast lördag då jag får äta vad jag vill men i måttliga mängder. Denna helgen blr det tex kinarestaurang på lördag.
Jag tror inte på att förbjuda ngt men att förändra. Har man en unnardag i veckan så vet man om det och kan under vardagarna se fram emot att man får äta gott under helgen. Detta får mig att äta nyttigt i veckorna.
Har ju självklart börjat motionera mer också, kör spinning ibland, cyklar till universitetet i stället för bussen, går promenader, simmar ibland osv.
Hittills har det funkat bra, men vad som funkar är ju individuellt...
Men du kanske fick lite tips iaf.